Program
Konference začíná obědem v pondělí 1. června 2015 od 13:00 a končí rovněž obědem v pátek 5. června od 12:00. Na středu je plánován tradiční konferenční výlet, v každém ze zbylých 7 půldní bude přednesena jedna pozvaná a několik běžných přednášek.
Předběžný program konference
Případné komentáře k návrhu programu prosíme pošlete na adresu graphs@kma.zcu.cz.
Pondělí 1. června
13:00-14:00 | oběd | |
14:30-15:20 | R. Nedela | Hamilton cycles in cubic maps |
15:20-15:40 | přestávka | |
15:40-16:00 | M. Škoviera | Cyclic connectivity and edge-removal in cubic graphs |
16:05-16:25 | K. Hriňáková | Regular maps on some types of matrix groups and their external symmetries |
16:35-16:55 | B. Candráková | Travelling salesman problem on cubic graphs |
17:00-17:30 | problémová sekce | |
18:30-19:30 | večeře | |
19:30- | uvítací večírek |
Úterý 2. června
8:00-9:00 | snídaně | |
9:00-9:50 | J. Mazák | Circular chromatic number of line graphs and total graphs |
9:50-10:10 | přestávka | |
10:10-10:30 | E. Máčajová | The difference between the circular and the integer flow number of bidirected graphs |
10:35-10:55 | P. Hell | List homomorphisms - time and space |
11:05-11:25 | R. Lukoťka | Perfect matchings in regular bipartite graphs |
11:30-11:50 | T. Gavenčiak | The game of cops and robbers on intersection graphs |
12:00-13:00 | oběd | |
15:00-15:50 | M. Loebl | Graph colorings and hyperdeterminants |
15:50-16:10 | přestávka | |
16:10-16:30 | S. Gyürki | New infinite families of directed strongly regular graphs using equitable partitions |
16:35-16:55 | V. Diego | Distance mean-regular graphs |
17:05-17:25 | P. Klavík | Automorphism groups of geometrically represented graphs |
17:30-17:50 | M. Knor | A congruence relation for the Wiener index |
18:30-19:30 | večeře |
Středa 3. června
8:00-9:00 | snídaně | |
9:00-9:50 | D. Fronček | Kotzig arrays three generations later |
9:50-10:10 | přestávka | |
10:10-10:30 | A. Rosa | Decomposing complete 3-uniform hypergraphs and ρ-labellings |
10:35-10:55 | F. Matúš | On classes of matroids closed to the minors and principal extensions |
11:10-11:20 | M. Tyniec | Orthogonal one-factorizations of complete multipartite graphs |
12:00-13:00 | oběd | |
13:00-19:00 | výlet | |
19:00-20:00 | večeře |
Čtvrtek 4. června
8:00-9:00 | snídaně | |
9:00-9:50 | M. Kriesell | Maximally ambiguously k-colorable graphs |
9:50-10:10 | přestávka | |
10:10-10:30 | P. Šugerek | Mi -edge colorings of complete graphs |
10:35-10:55 | F. Kardoš | Computer-assisted proof of a Barnette conjecture |
11:05-11:25 | B. Li | Spectral analogues of Erdős’ and Moon-Moser’s theorems on Hamilton cycles |
11:30-11:50 | R. Soták | Short paths in graphs with bounded average degree |
12:00-13:00 | oběd | |
15:00-15:50 | J. Czap | Properties of 1-planar graphs |
15:50-16:10 | přestávka | |
16:10-16:30 | I. Fabrici | Facially proper colorings of plane graphs |
16:35-16:55 | M. Maceková | Structure of 3-paths in plane graphs of given girth |
17:05-17:25 | P. Hudák | Light stars and cycles in planar graphs with large girth |
17:30-17:50 | J. Ryan | The degree diameter subgraph problem |
19:00- | konferenční večeře |
Pátek 5. června
8:00-9:00 | snídaně | |
9:00-9:50 | B. Lidický | Flag algebras and some applications |
9:50-10:10 | přestávka | |
10:10-10:30 | Š. Petříčková | Maximal triangle-free graphs |
10:35-10:55 | T. Klimošová | Strong immersions in 4-edge connected graphs |
11:05-11:25 | P. Holub | Packing chromatic number in outerplanar graphs with maximum degree 3 |
11:30-11:50 | J. Kratochvíl | Semi-mixed unit interval graphs |
12:00-13:00 | oběd |
Programový výbor
Petr Hliněný | Stanislav Jendrol' | Tomáš Kaiser | Petr Kovář |
Jan Kratochvíl | Roman Nedela | Jaroslav Nešetřil | Zdeněk Ryjáček |
Jozef Širáň | Martin Škoviera |